fbpx
Malort

Idea stworzona przez Arno Sterna („Szczęśliwy jak dziecko, które maluje”) ojca Andre Sterna  („Zabawa” „I nigdy nie chodziłem do szkoły”)

To nie są zajęcia dla dzieci, które chcą rozwijać zdolności plastyczne. Te dzieci zapraszamy na plastykę.

Malort to zajęcia rozwijające. Polegają na malowaniu na dużych arkuszach papieru farbami zupełnie dowolnie. Celem zajęć jest danie dzieciom przestrzeni do wyrażenia siebie, odetchnięcia od codzienności oraz ekperymentowania i przelewania na papier swoich problemów. Arkusz może być też miejscem gdzie wyzwolić może się niczym nie skrępowana dziecięca wyobraźnia.

Prowadzący nie narzuca tematu, nie ingeruje w proces twórczy. Rozmawia z uczestnikiem o tym co przedstawiają obrazy, pomaga doczepiać kolejne arkusze, pilnuje porządku w materiałach.

Nie ma podziału na grupy wiekowe.

Fantastycznie na zajęciach odnajdują się dzieci, które nie odkryły u siebie „zdolności plastycznych” a mimo wszystko chcą bawić się farbami.

Wszystkie prace zostają w pracowni.

„Malort pozwala im (dzieciom) odkryć prawdy, których iste ich zalety- niepodważalne umiejętności – n ie czynią ich silniejszymi czy bardziej wartościowymi od innych, jak również, że ci inni mogą być kolegami, a nie rywalami”

„Ci, którzy oceniają obrazy dzieci według estetycznych kryteriów – operując pojęciami pierwszego planu , punktu zbiegu, cieniowania i tego wszystkiego czego uczy się na akademiach sztuk pięknych – nie wiedza, że te oceny przynależą do całkowicie innego świata. ”

„I dziecko prosi o następną kartkę, chce na nowo przeżywać zachwyt. Ślad znów się pojawia; rozwija się w przestrzeni stworzonej specjalnie dla niego, nieruchomieje. Nowa kartka, nowe spotkanie i równie doskonała radość”

(Arno Stern „Szczęśliwy jak dziecko, które maluje”

Więcej na ten temat w cyklu filmików Arno Sterna

 

 

 

Podobne warsztaty