Projektowanie mody- konstrukcja odzieży

 

Warsztaty przeznaczone dla osób, które potrafią już sprawnie szyć maszynowo, są biegłe w rysunku żurnalowym, nie maja problemów z szablonami i wycinaniem nawet trudnych materiałów (weg, Oznaczeń Warsztatowni poziomy pomarańczowy i czerwony)

Zajęcia skupiają się na konstrukcji i szyciu odzieży od pomysłu- poprzez rysunek żurnalowy-konstrukcje na manekinie- przygotowanie szablonów- szycie ubrań gotowych do noszenia.

Jedno ubranie konstruowane jest i szyte przez cały miesiąc.

Tematy na najbliższy semestr:

WRZESIEŃ:

1: WPROWADZENIE. Zapoznanie z przyborami niezbędnymi do wykonywania konstrukcji oraz rysunku żurnalowego. Omówienie tematów semestralnych. Zasady rysunku żurnalowego; proporcje postaci, media wykorzystywane przy tworzeniu tablic inspiracji, poszukiwanie natchnienia, przełożenie wizji artystycznej na papier.

Hasła: krzywik, centymetr krawiecki, flizelina, fastryga, wątek, osnowa, yard, moodboard, proporcje, skala, outfit, konfekcja

Rozpoczęcie pracy nad projektem wrześniowym. Odpowiedź na zadany temat;

„ TOPowa kreacja-wariacja” Interpretacja własna projektantki na wybrane zagadnienie.  Oryginalny projekt topu od A do Z.

2:KONTUNUACJA RYSUNKU ŻURNALOWEGO. Korekty indywidualne. Po pozytywnej korekcie przystąpienie do tworzenia konstrukcji topu. Wykreślanie formy konstrukcyjnej, obliczenia, przygotowanie szablonu. Ćwiczenia na rozwijanie wyobraźni przestrzennej.

  1. OD SZABLONU DO WYKROJU. Sztuka precyzji i cierpliwości- nauka dokładnego wycinania wykroju, kompletowania elementów do zszycia. Fastrygowanie części wykroju. Przygotowanie do zszycia poszczególnych części.

4.SZYCIE I OZDABIANIE. W zależności od interpretacji projektantki kolejność może zostać zmieniona. Finalizacja projektu poprzez zszycie topu na maszynie stębnówką oraz dodatkowo wsparcie formy o dodatkowe aplikacje.

 

PAŹDZIERNIK

1.WPROWADZENIE DO TEMATU: Dobrej baletnicy nie przeszkadza rąbek u spódnicy. Zaprojektowanie formy dołu kostiumu tanecznego. Rozwijanie umiejętności poczucia estetyki z jednoczesnym wprowadzeniem wielu elementów kompozycyjnych. Rysunek żurnalowy.

2 i 3. KONTYNUACJA RYSUNKU ŻURNALOWEGO, WPROWADZENIE DO KONSTRUKCJI SPÓDNICY. Korekty indywidualne. Po pozytywnej korekcie przystąpienie do tworzenia konstrukcji spódnicy. Wykreślanie formy konstrukcyjnej, obliczenia, przygotowanie szablonu. Wycinanie wykroju i jego poszczególnych elementów. Fastrygowanie.

4.SZYCIE I OZDABIANIE. Finalizacja projektu poprzez zszycie spódnicy stębnówką oraz dodatkowo wsparcie formy o dodatkowe aplikacje.

 

LISTOPAD

1.WPROWADZENIE DO TEMATU: „Wszystko na mojej głowie!” Projekt geometrycznego, teatralnego nakrycia głowy. Szkice koncepcyjne, próby kompozycyjne z przygotowanych przez projektantkę elementów.

2 i 3. KONTYNUACJA PRÓB KOMPOZYCYJNYCH, POSZUKIWANIE FORMY.  Korekty indywidualne. Po pozytywnej korekcie przystąpienie do tworzenia konstrukcji. Wykreślanie formy konstrukcyjnej, bądź obliczenia na gotowe elementy nakrycia, przygotowanie szablonu. Wycinanie wykroju i jego poszczególnych elementów. Fastrygowanie.

4.SZYCIE I OZDABIANIE. Finalizacja projektu poprzez zszycie elementów stębnówką bądź ręcznie.

 

GRUDZIEŃ

1.WPROWADZENIE DO TEMATU: Do wyboru: „ Gwiazdkowy Prezent” bądź „Sylwestrowa Noc” Projekt elementu odzieży, aplikacji bądź akcesoriów odzieżowych. Rysunek żurnalowy. Rysunek konstrukcyjny.

2 i 3. POSZUKIWANIE FORMY.  Korekty indywidualne. Po pozytywnej korekcie przystąpienie do tworzenia pracy w formacie 1:1. Wykreślanie formy konstrukcyjnej, wycinanie wykroju i jego poszczególnych elementów. Praca nad procesem od idei do realizacji.

4.SZYCIE I OZDABIANIE. Finalizacja projektu poprzez zszycie ręczne poszczególnych elementów.

 

STYCZEŃ

1.WPROWADZENIE DO TEMATU: „Viva la Carnival!”  Inspirując się wybraną grupą kulturową stwórz projekt sukienki inspirowanej karnawałem. Rysunek żurnalowy, wybór odpowiedniego medium do projektu.

2.PROJEKTOWANIE KONSTRUKCJI: Korekty indywidualne. Po pozytywnej korekcie przystąpienie do tworzenia konstrukcji sukienki Wykreślanie formy konstrukcyjnej, obliczenia, przygotowanie szablonu.

3-4.KONTYNUACJA KONSTRUKCJI SUKIENKI, SZYCIE: Finalizacja projektu poprzez zszycie sukienki na maszynie stębnówką oraz dodatkowo wsparcie formy o dodatkowe aplikacje.

Opracowała: Karolina Hudak

Podobne warsztaty

Komentarze